Nieje ovocná šťava ako ovocná šťava

Napsal Zdravie-z-prirody.pise.sk (») 16. 8. 2013 v kategorii Tekutiny, přečteno: 997×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinefresh-juice.jpg

Džús, nektár, fresh, mušt, v obchodoch na nás striehne z políc nesmierne množstvo názvov a pritom by mal všetky spájať jediný menovateľ. Prírodná ovocná šťava. Je síce zvyčajne zložkou každej zmienenej kategórie, no v niektorých prípadoch až v žalostne malom množstve. Kde končí džús a začína len drahá voda?

100% DŽÚSY VERZUS ŠŤAVY

Asi najobľúbenejšia je tá z pomaranča. Svieža, sladká, no na pozadí niekde kyselkavá. Na liter 100% šťavy z pomarančov by sme potrebovali asi 2,5 kilogramu týchto plodov. Aj vás udivuje, ako je teda možné, že 100% pomarančové džúsy stoja v prepočte menej ako porovnateľné množstvo pomarančov? Fígeľ je v koncentráte. Na každom 100% džúse o ňom nájdete zmienku. Ide o pomarančovú šťavu, ktorá bola získaná lisovaním niekde na plantážach v Brazílii, či na inom konci sveta, kde sú pomaranče doslova za babku. Šťava bola zbavená vody a prevezená cez polovicu sveta. Následne sa niekde v slovenskom závode rozmiešal koncentrát vodou, ktorá by mala zodpovedať pomeru odobratej vody. Džús sa zároveň tepelne upraví pasterizáciou. A tak nejako prichádza o vitamíny. Fresh je preto rozhodne lepšou voľbou a označovať ním sa má právo len naozaj čerstvo, teda pred vami, vylisovaná šťava z ovocia. Prírodná, chutná, najzdravšia.

MUŠTY

Ide o čistú šťavu z ovocia, ktorej bola len upravená doba trvanlivosti aj to nie na mesiace, ako pri džúsoch, ale na dni. Nie je ich možné vydávať za fresh, ale sú chutnou, skvelou a zdravou súčasťou stravy. Najmä pri plodinách ako jablká, mrkva, či cvikla, kde ich odšťavovanie a domáca príprava býva nesmierne náročné.

NEKTÁRE

Jedna z horších tried „džúsov“ bez toho, aký lákavý je obal. Pomer ovocnej zložky je minimálne 25% a výrobcovia tento údaj striktne dodržiavajú. Pri nektároch ale naďabíme na ďalšiu nepríjemnosť a tou je hlavne doplnkový cukor. Pritom ich cena je niekedy temer rovnaká, ako pri džúsoch z vyššej triedy.

POZOR NA DRAHÚ A ŠKODLIVÚ VODU

Chutiť môže, dokonca sa nachádza v oddelení džúsov, no je to voda. Ide o limonády a ovocné nápoje, ktoré na svojich obaloch vyobrazia ovocie tak svieže, že priam láka k ústam. Ovocné limonády tohto druhu môžu vzdialene pripomínať chuť ovocia, ale ide o drahú vodu, ktorá má nezriedka len 4% ovocnej šťavy a zvyšok už poznáme. Antioxidanty, farbivá, cukry a stará známa pesnička, ktorá nám z vody spraví chutný, ale nezdravý a drahý nápoj. V tomto prípade platíme za vodu a pekný obal. Naše telo sa však z príjmu chemických prísad miesto vitamínov neteší tak, ako nakupujúci z jeho „akciovej“ ceny.

Zdroj: www.viescojes.sk

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a sedm